Listopadové psaní aneb NaNoWriMo

NaNoWriMo –National Novel Writing Month, neboli Národní měsíc psaní románů. Původně americká záležitost, ale účast není nijak omezena místem, odkud pocházíte či kde se nacházíte. Stručně řečeno jde vlastně o takový „hec“, který má účastníky motivovat k napsání 50.000 slov během listopadu.

Loni jsem se zúčastnil prvně, ale vzdal jsem to po týdnu a necelých dvanácti tisících slovech. A protože jsem na tenhle konkrétní rukopis od té doby ani nesáhl, řekl jsem si, že v něm letos zkusím pokračovat. Kdo ví, třeba se mi povede vydržet déle.

Ale proč vám o tom píšu? Věřím, že mezi čtenáři se najde i nejeden pisálek. Co takhle do toho jít taky? Máte v hlavě nápad na příběh a ještě jste se neodhodlali začít? Prvního listopadu je ten pravý den! Kdo chce, může se ke mně po zaregistrování přidat jako „writing buddy“ neboli virtuální kámoš, motivátor a prudič v jednom. Budeme si kontrolovat, jak jsme daleko, a poňoukat se, ať se neulejváme.

A co si budem povídat – píšu o tom taky proto, že když se takhle veřejně prásknu, tak se třeba budu víc stydět s tím seknout, a dotáhnu to tentokrát pro změnu až do konce 🙂

5 thoughts on “Listopadové psaní aneb NaNoWriMo”

 1. Ahoj Theo, náhodou jsem narazil na tvoje stránky, vlastně jen díky tomuhle článku o NaNoWriMu, a těší mě, že jsem našel českého publikujícího LGBT autora.
  Přemýšlím, že se NaNoWriMa letos zúčastním, ale není mi moc jasné, jak to vlastně funguje. Je text, který průběžně píšeš, veřejný? Nejvíc mě při psaní motivuje právě zpětná vazba od čtenářů (nebo klidně i jen čtenáře), ale jestli je to jen další psaní do šuplíku, tak se zase k ničemu nedokopu. A pak – má vůbec cenu psát česky? Píše někdo NaNoWriMo česky?

  1. Ahoj, funguje to maličko jinak (ale měl jsem loni úplně stejné otázky): text se tam vlastně vůbec nezveřejňuje. Zadáváš jen počet slov, která jsi napsal daný den – je to na cti každého, že (sám sobě) nelže 🙂 Motivace v tomhle případě spočívá spíš v tom, že se více lidí spojí (přidají se jako tzv. writing buddies), tím pádem pak vidí navzájem své pokroky a můžou se pobízet k lepším výkonům.
   Naopak zpětnou vazbu k textu samotnému tam nedostaneš, na to tahle platforma není.

 2. Ahoj Theo, narazila jsem na tebe v knihkupectví a od přečtení knížky tě pořád sleduju 🙂 A ráda vidím spolupachatele, který se pouští do Nanowrimo – když jsem s tím před několika lety začala, účastnilo se docela málo lidí z ČR, pak jsem na pár let vypadla a teď po dlouhé době chci zkusit znovu. Ráda si tě přidám do buddies, trocha podpory a dokopávání se vždycky hodí! Nano jsem vítězně dokončila jen jednou ze všech svých šesti pokusů, tak snad se teď kousnu a konečně dopíšu rozepsanou knížku…

  1. Ahoj, to je bezva! Já to budu zkoušet teprve podruhé, ale už teď vím, že každý dokopávač bude dobrý 😀 takže si tě moc rád přidám.
   Tak ať nám to pěkně píše ^^

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *